Heippahei!
Pohjoisen Suomen maisemissa vedeltiin taas hullun kiilto silmissä. Ylläksen tuntureita tuli huiputeltua ja viikonloppuna vietettiin etelän lomaa kisojen merkeissä Ylitorniolla. Oli aika väsynyt tyttö jo matkassa, eikä meinannu edes sykkeet nousta VK-alueille.
Viime viikon ohjelma SM-sprintin jälkeen oli tällänen. Ei yhtään järkevä. Mutta välillä pitää vähän koetella naista ja kohotella kuntoa.
MA: Aamulenkki Jyväskylä ja vähän ju-tekn. 40min
Matkustus Leimaukselle.
PK2-VK1 suunnistus Vuokatin urkkaopiston lähimaastossa polkurallina. 40min 1h10min+Keskivartalon vo: 15min
2h05min
TI: Aamulenkki 30min
Juoksu polulla ja mäkeen reippaasti, alamäkisuunnistukset Vaaranreunalta liukastellen alas.+verkat 1h30
Juoksu +voima salilla 30min+juoksu 1h05
3h05min
KE: Aamulenkki 33mi
Juoksu 20min+Juoksutekniikkaa+ alamäkikiihdytyksiä 20min+juoksu 15min +keskivartalon voima 10min. 1h05
Matkustus Ylläkselle
Iltalenkki 37min Ylläksellä
2h05min
TO: Aamulenkki 20min
Juoksu ja vaellus Äkäsaivo-Pyhätunturi-Lainio-Helukka 3h40
Iltarastit Kuerin reunalla. PK2-vauhdilla 35min
4h15min
PE: Aamulenkki 35min
Alamäkisuunnistuspätkiä aivottomana Ylläksen alta.Pasi heitti autolla ylös +verkat. 1h15
Hieronta
1h50min
LA: Aamulenkki Kukaksen päälle. Nousu reippaasti kiihtyen. Yht: 1h10
Keskimatkan kisa, Ruskola, Övertorneå. 24min. Verkat 30+15. 1h10min
Iltalenkki hölkkäillen Aavasaksan luontopolun maisemista nautiskellen. 30min
2h50
SU: Pitkä kisa Ainiovaara, Ylitornio. Verkat 30+15, kisa 1h06. VK:lla ja karttaa kartellen eli mettässä kaarrellen.
Vaellus makkaranpaistoon Kesängin keitaan laavulle tunturin yli ja pirunkurua alas.1h40min
3h30
YHT:19h40min
Siihen päälle vielä vaellushölkkäilyt Pallaksella ja vähän lenkkeilyä ja lepoa. Ja matka jatkui taas…pari päivää vielä Jukolaan.
Vaikka tulikin vedettyä hyvää ja kovaa settiä viime viikkon, niin palautuminen oli huikeen hyvää. Heti kun kotiovelle pääsin alko jo kulkemaan. Tänään runttasinkin oikein traditionaalisen Forssa Gamesin pikamatkan oivaa kyytiä. Ylihuomenna sitten tyttöjen kanssa Sipoon korvesta nauttimaan Venlojen viestin magiikkaa haistellen ja parhaimpaamme taistellen
Minna, Venla-ankkuri
Alla kuvia taasen…