Tämä Kaukalon kasvatit -podcasti on ollut mielenkiintoinen projekti. Ensinnäkin ihan ammatillisessa mielessä sain kokeilla jotain uutta. Sain houstata podia, kirjoittaa kässäriä ja paneutua vieläkin syvemmälle lasten liikunnan ytimeen. Lasten urheiluhan on mulle sydämen asia. Se on asia, jota pohdin, jonka näkökulmiin tartun ja jonka nykytilasta olen hiukan huolissani. Huolissani siksi, että tuntuu, että lasten urheilu ei ole yhtä leikkisää ja vapaata kuin itse muistan sen olleen – osan kohdalla se ei varmasti ollut silloinkaan ja olin vaan onnekas❤️
Joka tapauksessa meillä on koko ajan enemmän ammattimaista valmennusta ja enemmän ohjattuja treenejä, ja jokainen valmentaja varmasti tekee parhaansa auttaakseen lapsia liikkumisen ja urheilun polulla. Mutta kun yhtälössä on koko ajan vähemmän arkiliikuntaa, niin todella yksinkertaistetusti se aiheuttaa sen, että monelle tulee rasitusvammoja, lopetetaan se iloinen leikki tosi nuorena ja sekä huipulla että liikkuvana massana on yhä vähemmän porukkaa. Eihän potentiaalisilla yksilöillä ei ole aina edes varaa harrastaa. Kuitenkin liikkuminen ja urheiluharrastukset ovat kaikilla mittareilla erittäin tärkeitä asioita jokaisen lapsen elämässä niin kaikenlaisen oppimisen, sosiaalisten taitojen, fyysisen ja henkisen hyvinvoinnin kuin monen muunkin asian vuoksi. Tässä meillä on vanhempina ja koko yhteiskuntana hurjasti tehtävää. Keskustelu – ja tämäkin podi – on osa sitä työmaata.
Urheilu ei ole koskaan ollut vain tuloksia ja mitaleja, vaan ystävyyttä ja ihmissuhteita -niin kilpailuissa kuin vapaa-ajallakin. Urheilu on kovimmillaankin leikkiä. Se on tiukkaa, kurinalaista ja opettavaista, mutta ilman iloa se kaikki menettää merkityksensä.
Muistetaan me vanhemmat, valmentajat ja myös te kaikki urheilussa mukana eläjät edes se yksi asia.
ILO❤️
Kiitos kaikille vieraillemme ja kuuntelijoillemme jo tähän mennessä. Kaikki Kaukalon kasvatit -podit on nyt kuunneltavissa Spotifyssä. Alla linkattuna viimeisin, jonka teimme Kihun ansioituneen urheilupsykologin Niilo Konttisen kanssa.
Kiitos kaikille palauttteista ja mieluusti otamme mahdollisia kehitysideoita ja palautetta edelleenkin!
#maailmanvakavineiniinvakavaasia
